24 Ağustos 2014 Pazar

Beypazarı

 1 Pazar geriden gitmiş olabilirim evet! ama bu Ankara'nın bir ilçesi olan Beypazarı'nı anlatmayacağım anlamına gelmez:)
 Beypazarı eski çağlarda bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve hatta Selçuklular zamanında önemli bir ticaret yolu haline gelmiştir. Genel olarak Beypazarı konakları ve gümüşçülüğü ile meşhurdur.Evler genellikle bahçeli ve 2 3 katlardan oluşmaktadır, bahçeli evlerim sanki tamamlanmamış gibi görünmesini sağlayan guşganalar bulunmaktadır. Guşganalar yazları sıcak, kışları soğuk olduğundan kışlık yiyecekler rahatlıkla hazırlanırmış. Beypazarı konaklarının bazıları restoran ve pansiyona çevrilmiş bazı küçük evler ise yöresel ürünlerin satıldığı mağazalara çevrilmiş. Biz gezimizde bir konağı müze olarak gördük beğendik. Eskiden kalma yöresel kültürlerimiz Yaşayan Müze'de devam etmektedir.

Bu tavanın burgu desenleri diğer odalara göre farklılık gösteriyor. Bu tavan misafir odasına ait, misafire verilen değerin göstergesidir.

çocukken ne güzel oynardık!

Hamam kültürümüzü unutmamak gerek:)Beypazarı insanını çok çalışkan gördüm... Gümüş, el işi, yiyecek derken herkes çalışıyor maşallah... Açıktık artık tabi! Benim sevdiğim ikili olur kendileri... çok beğenmesek bile yine de güzeldi diyebileceğimiz ve el yapımı...
 Bu arada ben sanıyordum ki Beypazarı'nın sadece sodası, gümüşü, evi, el işi meşhur... meğersem havuç varmış birde:)

Herkese gülücüklerle dolu bir hafta olsun :)))))


2 yorum:

BLOGUM,DEGERLI YORUMLARINIZDA CAN BULMAKTADIR...